Kotły na paliwa stałe są najtańszym sposobem ogrzewania domu. Dlatego też stają się one coraz bardziej popularne, a producenci wprowadzają na rynek nowocześniejsze, bezpieczniejsze i mniej uciążliwe w eksploatacji rozwiązania.
Kupując kocioł należy przede wszystkim podjąć decyzję, którym paliwem chcemy palić.
Wybierać możemy między orzechem, ekogroszkiem, miałem i drewnem opałowym.
Następnie to, jaki rodzaj kotła wybierzemy, zależy od tego jak dużo czasu chcemy poświęcić na obsługiwanie go i kwoty, jaką jesteśmy w stanie na niego przeznaczyć.
Najtańsze i najbardziej uciążliwe w użytkowaniu są kotły ze spalaniem górnym. Można je kupić już za niecałe 2000zł. Średni czas pracy na jednym załadunku wynosi 8-10 godzin. Decydując się na taki kocioł należy więc brać pod uwagę, że trzeba będzie w najlepszym razie 2-3 razy dziennie dokładać paliwo.
Kotły z dolnym spalaniem są zdecydowanie nowocześniejsze, efektywniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska, a przez to droższe (najtańsze to koszt około 3000zł). Charakteryzuje je jednak wyższa sprawność i dłuższa stałopalność (około 18godzin).
Jeśli natomiast cenimy sobie wygodę i dysponujemy większymi funduszami, warto zainwestować w kocioł z wentylatorem. Procesem spalania zarządza w nim mikroprocesor, który w zależności od temperatury wody w kotle lub w pomieszczeniu steruje pracą wentylatora i w ten sposób dostarcza niezbędną do spalania ilość powietrza.
Kotły te posiadają zabezpieczenie termiczne, chroniące przed przegrzaniem, a ich stałopalność dochodzi nawet do 36 godzin. Nic więc dziwnego, że wydać na nie trzeba około 5000zł.
Jeszcze większą sprawność mają kotły zgazowujące drewno (cena około 7000zł).
Ich stałopalność wynosi od kilku do kilkunastu godzin. Wadą jest to, że można w nich palić tylko drewnem o wilgotności nie większej niż 20%.
Najnowocześniejszymi i najbardziej efektywnymi kotłami na paliwa stałe są kotły z podajnikiem automatycznym. Można sterować ich wydajnością, nie tracąc przy tym na sprawności. Ponadto, dzięki termostatom pokojowym, użytkownik może kontrolować temperaturę w pokojach.
Jeden załadunek paliwa wystarcza na 3-7 dni palenia. Na taki kocioł wydać musimy około 10000zł, ale wart jest swojej ceny.
Kotły z podajnikiem automatycznym pokazują, że używanie paliw stałych do ogrzewania domu może być nie tylko korzystne ekonomicznie, ale także całkiem wygodne.