Ogrzewanie elektryczne zyskuje coraz większą popularność. Można je stosować jako ogrzewanie uzupełniające lub jako podstawowe ogrzewanie domu.
Rodzaje ogrzewania:
W przypadku ogrzewania konwekcyjnego wykorzystuje się naturalne zjawisko przemieszczania ciepłych mas powietrza.
Elementem grzewczym w grzejnikach konwektorowych są druty grzewcze umieszczone w odpowiednim materiale. Obudowa grzejnika wykonana jest z emaliowanej stalowej blachy, kształt najczęściej (w przybliżeniu) prostokątny. Produkowane są też modele bardziej ekskluzywne, nowoczesną formą i kolorem mocno odbiegające od stereotypowych grzejników.
Wśród urządzeń konwektorowych znajdują się grzejniki z naturalnym obiegiem powietrza oraz grzejniki z wymuszonym obiegiem. Grzejniki z wymuszonym obiegiem powietrza mają wmontowany (poprzecznie lub poziomo) wentylator, dzięki któremu cyrkulacja powietrza odbywa się szybciej, a tym samym szybciej nagrzewa się pomieszczenie. Zimne powietrze zasysane jest dołem, ciepłe wydostaje się przez kratki wylotowe znajdujące się u góry lub z przodu urządzenia.
Grzejniki konwektorowe mogą być naścienne lub przenośne. Naścienne powinny być zawieszane pod oknami, aby najbardziej efektywnie wykorzystać zjawisko naturalnej cyrkulacji mas powietrza.
Grzejniki typu konwektorowego mogą być sterowane poprzez wyposażenie ich w termostaty, czujniki temperatury, zegary sterujące.
Niewątpliwym atutem dynamicznego ogrzewania konwektorowego jest niski koszt urządzeń, prosta obsługa i niezawodność, łatwy i niski koszt instalacji, możliwość regulacji mocy. Wadą jest wysoki koszt eksploatacji.
Dobrym rozwiązaniem ogrzewania tymczasowego jest zastosowanie grzejników olejowych. Grzejniki olejowe mogą mieć postać grzejników płaskich lub żeberkowych (większa powierzchnia konwekcji ciepła). Grzejniki olejowe posiadają pewną zdolność akumulowania ciepła. Wolniej stygną niż konwektory. Stosowane są najczęściej w wersji przenośnej (na kółkach).
Nowymi i bardzo nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi, będącymi alternatywą dla grzejników stalowych, są grzejniki aluminiowe wypełnione unikalną, sprasowaną, wysokiej gęstości substancją, której głównym składnikiem jest krzem. Urządzenia te łączy się w cały system centralnego ogrzewania domu zarządzany bezprzewodowo z jednego miejsca. Zastosowane sposoby regulacji zapewniają maksymalną kontrolę nad temperaturą pomieszczeń (w ciągu doby, tygodnia w dni robocze i in.). Grzejniki te bardzo szybko i równomiernie nagrzewają pomieszczenia. Dzięki zastosowanej regulacji są efektywne i ekonomicznie.
Bardziej ekonomiczne od grzejników konwektorowych są elektryczne piece akumulacyjne. Zamieniają dostarczoną im energię elektryczną na ciepło, gromadzą je, a następnie oddają otoczeniu. Oferowane na rynku piece akumulacyjne to przede wszystkim piece statyczne i piece z rozładowaniem dynamicznym. Występują najczęściej w wersji stacjonarnej. W piecach z rozładowaniem dynamicznym powietrze ogrzewane jest przez rdzeń urządzenia, a jego obieg wymuszany przez wentylator. Ustawiając prędkość obrotów wentylatora dozujemy ilość wydmuchiwanego powietrza, a tym samym ustalamy temperaturę pomieszczenia. Rdzeń pieca otoczony jest bardzo dobrym izolatorem co chroni przed stratami ciepła i pozwala utrzymać bezpieczną temperaturę na obudowie. Możliwe jest szerokie sterowanie (ręczne lub automatyczne) pracą dynamicznych pieców akumulacyjnych, aby zużyły jak najmniej energii przy równoczesnym spełnieniu wymagań użytkownika. Koniecznością jest rozliczanie energii według specjalnych taryf (produkowanie ciepła w nocy w taryfie tańszej, oddawanie w dzień). Koszty zakupu pieców nie są niskie, ale szybko zwracają się w trakcie ich użytkowania. Wadą są duże rozmiary pieców i ich ciężar, a przy tym konieczność wykonania odpowiedniej instalacji zasilającej.
Nową, efektowną propozycją ogrzewania akumulacyjnego są grzejniki szklane.
Składają się one z dwóch zespolonych szklanych płyt o wysokiej odporności. Po włączeniu do sieci jedna z płyt (niewidoczna płyta grzewcza) nagrzewa się i przekazuje ciepło do płyty zewnętrznej, ta rozprasza ciepło do otoczenia. W związku z tym, że szkło ma dużą zdolność akumulacji i rozpraszania ciepła, to po wyłączeniu grzejnika z sieci nadal emituje on ciepło. Grzejniki te ważą od 20 do 40kg, w zależności od mocy. Dają czyste i zdrowe ciepłe powietrze. Są dużymi urządzeniami grzewczymi dlatego też producenci szczególnie zadbali o ich estetykę. Szkło zewnętrzne wytwarzane jest w całej gamie kolorów (element dekoracyjny mieszkania). Grzejniki produkowane są w dwóch wersjach – do zawieszania na ścianie i jako urządzenia przenośne. Nie wymagają uziemienia.
Ogrzewanie podłogowe to kable, maty, folie grzewcze.
Grubość maty grzewczej wynosi ok. 3 mm, można ją zatopić w wylewce o grubości 2 – 3 cm. Powoduje więc niewielkie zmniejszenie wysokości pomieszczenia. Stosowane są również maty z przewodami dodatkowo otulonymi folią aluminiową co zwiększa sprawność przewodzenia ciepła.
Folie przeznaczone są przede wszystkim do montażu pod panelami drewnianymi i laminowanymi. Elementem grzewczym są tu płaskie paski grafitu lub cienki aluminiowy drut. Są one zatopione w folii poliestrowej. Minimalna grubość folii grzewczej wynosi 0,2 – 0,5 mm.
Najczęściej stosowaną (ze względu na cenę) formą ogrzewania podłogowego są kable grzewcze. Układa się je na specjalnej siatce w odległości nie mniejszej niż 5cm (5 – 15 cm), zatapia w posadzce, przykrywa betonową wylewką, a na niej układa podłogę (płytki ceramiczne, kamienne, gryps – dają najlepszy efekt grzewczy). Odległość pomiędzy kablami zależy od zapotrzebowania na ciepło.
Temperatura podłogi, aby nie szkodzić zdrowiu człowieka, nie powinna przekraczać 26 stopni Celsjusza, a w pobliżu okien 33 stopni Celsjusza (w strefie stałego przebywania).
Ogrzewanie podłogowe jest bardzo estetyczne i wygodne. Praktycznie, jedynym widocznym elementem tego ogrzewania są regulatory zawieszone na ścianie. Umożliwiają one zaprogramowanie odpowiedniej temperatury pomieszczenia.
Zbadano, że w przypadku ogrzewania podłogowego rozkład temperatury w pomieszczeniu jest dla człowieka optymalny, zbliżony do idealnego.
Ogrzewanie podłogowe przy zastosowaniu regulatorów i taryfy strefowej w rozliczeniu kosztów energii jest tanie w eksploatacji.
Ogrzewanie elektryczne może być opłacalne, ale tylko w przypadku niewielkiego i dobrze ocieplonego domu.