Gdy nie mamy dostępu do gazu z sieci, gdy nie chcemy korzystać z paliw stałych, to jednym z możliwych rozwiązań ogrzewania domu jest stosowanie pieców olejowych. Współpracują one z zasobnikowymi podgrzewaczami wody i zbiornikami oleju (podgrzewacz może być zintegrowany pod wspólną obudową z kotłem). Na rynku znajduje się wiele ich rodzajów, np. kotły jedno- i dwufunkcyjne, kotły z otwartą komorą spalania, zamkniętą komorą spalania (kotły bezpieczniejsze dla użytkowników) lub półzamkniętą. Najnowsze piece to piece kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania. Dodatkowo wykorzystują one ciepło ze skraplania pary wodnej w spalinach. Zapewniają odzysk energii w wysokości około 6%. Cena kotłów olejowych jest duża, sięga nawet 25000zł (zależy od sprawności kotła, wykorzystanej technologii). Ponieważ piec olejowy musi stać w oddzielnym pomieszczeniu bardzo dobrze wentylowanym, odpowiednio zabezpieczonym, zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi musimy wygospodarować w domu pomieszczenia na kotłownię i magazyn oleju (co także podwyższa koszt budowy instalacji). Jej minimalna powierzchnia to 9m kwadratowych, a minimalna wysokość 2,2m kwadratowego.
Zbiorniki na olej można również umieścić na zewnątrz domu jako zbiorniki naziemne lub podziemne. W każdym przypadku muszą być spełnione przepisy ochrony pożarowej.
Jeśli są to zbiorniki jednopłaszczowe muszą być umieszczone w szczelnej wannie zapobiegającej rozlaniu się oleju. Odległość zbiornika od ściany budynku powinna wynosić wtedy około 20m (10m, jeśli zbiornik oddzielony od budynku ścianą przeciwpożarową). W przypadku zbiornika podziemnego – 3m (zbiornik odizolowany od podłoża, przykryty co najmniej 0,5metrową warstwą ziemi). Zbiorniki umieszczone na zewnątrz ponadto muszą być zaopatrzone w system ogrzewania oleju w zbiorniku i w przewodach transportujących, ponieważ w temperaturze -10 stopni Celsjusza z oleju wydziela się parafina i zatyka przewody.
Wielkość zbiorników powinna być tak dobrana, aby tankowanie oleju mogło się odbywać raz, najwyżej dwa razy w roku (ze względów ekonomicznych i praktycznych).
Aby utrzymać sprawność kotła olejowego należy poddawać go regularnej konserwacji (czyścić z powstających w procesie spalania skroplin, sadzy i popiołu, które z czasem mogą całkowicie zablokować palnik), palnik regulować po każdej nowej dostawie oleju, raz w roku wymieniać dyszę paliwową. Te wszystkie czynności konserwujące podrażają koszt eksploatacji instalacji olejowej, ale są niezbędne, aby prawidłowo i efektywnie działała. Zaniechanie ich może spowodować obniżenie sprawności kotła nawet do 10%. Ważna jest również kontrola wszelkich urządzeń zabezpieczających (czujników spalin, czujników niekontrolowanego wypływu oleju, czujników termicznych).
Jeśli zainstalujemy piec z zaawansowanym elektronicznym regulatorem, jego praca jest właściwie bezobsługowa i zautomatyzowana, i najbardziej efektywna.
Przy wysokiej i niestabilnej cenie oleju opałowego, ogrzewanie domu olejem jest drogie, droga jest również (znacznie droższa od gazowej) instalacja grzewcza. Ale jest wygodne i w miarę ekologiczne (chociaż zdania są podzielone).