Ogrzewanie podłogowe jest popularnym sposobem ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Tego typu instalacja daje wiele korzyści, jednak należy uwzględnić je już na etapie tworzenia projektu budowlanego.
Ogrzewanie podłogowe jest to nic innego, jak system rurek, przez które przepływa ciepła woda. Konstrukcja montowana jest pod podłogą. Przed instalacją należy przygotować projekt, gdyż ułatwi to pracę ekipie montażowej.
Rurki układane są na mokrej wylewce betonowej, która powinna być gładka, co jest bardzo ważne przy późniejszym układaniu materiałów podłogowych. Dzięki temu podłoga nie będzie się później unosić ani pękać. Pod rurami powinna znajdować się cienka warstwa izolacji przeciwwilgociowej. Powierzchnia, w której zamontowano ogrzewanie, powinna być otoczona izolacją brzegową. Dzięki niej ogranicza się straty ciepła oraz pochłaniane są naprężenia podłogi w wyniku zmiany temperatury. Do poziomej izolacji cieplnej wykorzystywane są sztywne płyty styropianowe lub z wełny mineralnej usztywnionej żywicą.
Ogrzewanie podłogowe zapewni w mieszkaniu estetykę wnętrza. Dzięki niemu możemy wyeliminować grzejniki i uwolnić ściany. Inną zaletą jest korzystny rozkład temperatury. Podłoga grzeje całą powierzchnią, dzięki czemu w każdym miejscu mieszkania panuje taka sama temperatura. Najcieplejsze powietrze znajduje się przy stopach, co zapewnia odczuwalny komfort cieplny. Powietrze w domu ogrzewanym podłogówką nie jest wysuszone i nie ma jego cyrkulacji. Dzięki temu kurz i pył nie unoszą się w pomieszczeniu. Zaletą jest także to, że podłoga szybko wysycha, co powstrzymuje ewentualny rozwój bakterii i grzybów.
Ogrzewanie podłogowe jest także energooszczędne. Wymaga ono zastosowania mniejszych temperatur niż w przypadku standardowych grzejników.
Instalacja ogrzewania podłogowego kosztuje nieco więcej niż montaż grzejników. Jednak w dłuższym okresie użytkowania, mimo wszystko podłogówka przynosi wymierne korzyści.
Ogrzewanie podłogowe nie jest idealne – ma swoje wady, o których warto wiedzieć przed instalacją.
Po pierwsze jest mniejszy wybór materiałów podłogowych, które można użyć przy podłogówce. Najlepiej sprawdzają się płytki ceramiczne lub kamienne. Na rynku dostępne są także panele oraz wykładziny. Trzeba jednak pamiętać, że elementy wykończeniowe muszą być dostosowane do wymogów ogrzewania podłogowego, a więc trzeba wybrać odpowiedni klej do płytek, podkłady do paneli, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami.
Inna wadą będzie wysoka bezwładność cieplna, która w praktyce oznacza to, że ogrzewanie podłogowe bardzo wolno się nagrzewa i wolno stygnie. Jeżeli chcemy zwiększyć temperaturę w pomieszczeniu musimy poczekać zdecydowanie dłużej niż przy standardowych grzejnikach, gdzie można szybko i sprawnie regulować temperaturę powietrza pokrętłem.
Największą wadą jest niestety to, że w przypadku awarii, które jednak zdarzają się bardzo rzadko, ich usunięcie może być bardzo kosztowne i inwazyjne. Jeśli pęknie jakakolwiek rurka minie sporo czasu, zanim stanie się to widoczne. Dodatkowo trudno jest znaleźć miejsce wycieku, a ewentualna naprawa wiąże się z kuciem podłogi.